Práce se složkami a soubory
Vybrané možnosti tvorby složek ve Windows 10
1. způsob - pomocí kontextové nabídky
V umístění, kam chceme novou složku vytvřit klikneme pravým tlačítkem myši. Z kontextové nabídky vybereme levým tlačítkem myši položku Nový > Složka (viz obrázek č. 1). Následně složku pojmenujeme.
Obrázek č. 1: kontextová nabídka.
2. způsob - pomocí kliknutí na ikonu v panelu nástrojů Rychlého přístupu
Klikneme pravým tlačítkem myši do levé části panelu nástrojů v průzkumníkovi souborů, kde chceme novou složku vytvořit (viz obrázek č. 2). Následně složku pojmenujeme.
Obrázek č. 2: tvorba složek kliknutím na ikonu.
Jestliže ikonu složky nevidíme, pak si ji zobrazíme výběrem v nabídce panelu nástrojů pro Rychlý přístup (viz obrázek č. 3).
3. způsob - pomocí kliknutí na tlačítko na kartě Domů
V pásu karet jakékoliv složky klikneme na kartu Domů > skupina Nový (viz obrázek č. 3, rámeček č. 1).
Pás karet je také možné nechat rozbalený trvale, a to kliknutím na tlačítko rozbalení pásu karet (viz obrázek č. 4) v pravé části záhlaví okna a následně klikneme na tlačítko připnutí (viz obrázek č. 3, rámeček č. 2). Rozbalit trvale pás karet můžeme také klávesovou zkratkou Ctrl+F1.
Obrázek č. 3: vytvoření nové složky přes kartu Domů.
Obrázek č. 4: tlačítko pro rozbalení pásu karet.
4. způsob - pomocí klávesové zkratky
Stiskneme v umístění, kde chceme vytvořit složku, klávesovou zkratku Ctrl + Shift + N.
Uživatelská tvorba souborů
Nejčastěji se používají 3 způsoby:
Vytvořením souboru přímo v okně programu. Soubory vznikají uložením naší práce do počítače (např. uložením nakresleného obrázku, uložením nového dokumentu,
Přes kontextovou nabídku můžeme vytvářet některé typy souborů. Standardně lze takto vytvořit např. textový dokument. Kontextová nabídka se může dále rozšířit podle nainstalovaných programů (např. sada MS Office, WinRAR, WinZIP).
Vytvořením kopie stávajícího souboru.
Vybrané možnosti pojmenování složky a souboru
1. způsob - přes kontextovou nabídku:
Klikneme levým tlačítkem myši na vybranou složku (soubor) tak, aby byl objekt označen (zvýrazní se). V rozbalené kontextové nabídce vybereme levým tlačítkem myši druhou volbu odspodu nabídky: Přejmenovat. Následně složku pojmenujeme.
Obrázek č. 5: přejmenování složky (souboru) přes kontextovou nabídku.
2. způsob - kliknutím na název složky (souboru):
klikneme levým tlačítkem myši na vybranou složku (soubor) tak, aby byl objekt označen (zvýrazní se). Potom na něj klikneme znovu levým tlačítkem myši, a to do oblasti pojmenování složky (souboru). Upozornění: nejedná se o dvojklik, který objekt otevírá, ale o 2 kliknutí po sobě s prodlevou asi 1 s. Poté můžeme přepsat/upravit název složky (souboru).
Jestliže upravuji pouze část názvu, není třeba přepisovat či mazat celý název, stačí kliknout levým tlačítkem myši do místa, odkud chci text změnit. Pokud přepisujeme celý název, tak jej nemusíme předem celý smazat tlačítkem Backspace, neboť, když je text označený (zpravidla modře zvýrazněn), stačí rovnou psát a název se přepíše.
3. způsob - použitím funkční klávesy F2:
označíme objekt k přejmenování a následně stiskneme funkční klávesu F2 (funkční část klávesnice).